LAT

PADOMI LAMINĀTA GRĪDĀM

pop

LAMINĀTA GRĪDAS


Savu nozīmīgo vietu mūsdienu grīdas segumu tirgū lamināta grīdas iekaroja ar savu izturību, drošību, augstajām estētiskajām īpašībām un pieejamu/demokrātisku cenu.

Lamināta grīdas ne tikai piešķir dzīvojamām telpām pievilcīgu izskatu, bet arī ļauj to īpašniekiem ietaupīt naudu par vēlmi komfortabli dzīvot.

Šodien tirgū pieejamas simtiem dažādu krāsu un faktūru lamināta grīdu, bet pirms izvēlēties kādu no tām, ir skaidri jāsaprot visas šī modernā grīdas seguma priekšrocības.
pop

LAMINĀTA NOSLOGOJUMA KLASES


Eiropas ražotāji ir izstrādājuši apjomīgu testu sistēmu, ar kuras palīdzību noteikt lamināta grīdas nodilumizturības pakāpi. Pēc šo testu rezultātiem lamināti tika iedalīti dažādās noslogojuma jeb ekspluatācijas klasēs. Patiesībā, lamināta noslogojuma klase ir nekas cits kā lamināta kalpošanas ilgums pie noteiktām slodzēm.

Noslogojuma klase Kalpošanas ilgums gados (komerctelpām) Kalpošanas ilgums gados (dzīvojamām telpām) Ieteicamā pielietojuma piemēri
31. klase 2...3 10...12 Pārrunu telpa, pieņemšanas telpa, guļamistaba, noliktava
32. klase 3...5 12...25 Darba kabinets, birojs, viesistaba, bērnu istaba
33. klase 5...10 15...30 Veikals, muzejs, ēdnīca, gaitenis, virtuve
34. klase 7...15 20...35 Autosalons, stacija, deju zāle

Sākotnēji tika ražoti arī 21. 22, un 23. noslogojuma klases lamināti, taču savas ārkārtīgi zemās nodilumizturības dēļ tie pamazām no tirgus pazuda.
pop

LAMINĀTA IEKLĀŠANA


Lamināts no dizainera skatu punkta.

Pirms ķerties klāt pie lamināta ieklāšanas, ņemiet vērā, ka ar dažādiem lamināta ieklāšanas veidiem Jūs varat vizuāli pielabot telpas nepilnības vai izcelt tās priekšrocības. Variējot dažādus lamināta ieklāšanas veidus, iespējams īpaši akcentēt grīdas skaistumu atbilstoši lamināta struktūrai un zīmējumam. Vēl vairāk, izvēloties lamināta ieklāšanas metodi, Jūs varat vizuāli palielināt vai samazināt telpas apjomu, garumu, izmainīt telpas priekšmetu un dizaina elementu proporcijas, uzsvērt to savstarpējo saistību un saderību.

Dažas rekomendācijas lamināta ieklāšanā:
1) ieklājot laminātu perpendikulāri vai pa diagonāli gaismas virzienam, Jūs varēsiet vizuāli paplašināt telpu, piemēram, garus un šaurus koridorus;
2) ieklājot laminātu gaismas virzienā, Jūs padarīsiet paneļu šuves gandrīz nesaskatāmas ar cilvēka aci.

Pamatnes sagatavošana.

Pamatnei zem lamināta grīdas jābūt līdzenai, stingrai un sausai. Augstuma starpība nedrīkst pārsniegt 2 mm uz 2 metriem. Pamatnes līdzenums tiek noteikts pēc spraugas platuma starp uz grīdas noliktu 2 metru garu līsti un grīdas virsmu. Nelīdzenas grīdas ir jāizlīdzina.

Vinilu, linoleju vai citu cieto segumu var atstāt uz grīdas, un laminātu klāt tam virsū. Uz neorganiskas izcelsmes (piemēram, betona) pamatnes jāuzliek polietilēna plēvi mitruma izolācijai ar pārlaidumu 20 cm platumā. Polietilēna plēves lokšņu malas var savstarpēji sastiprināt ar līmlenti. Uz mitrumizolācijas plēves virsū klājiet skaņas izolācijas slāni - apakšklāju.

Ieklājot laminātu, pārliecinieties, ka starp laminātu un nekustīgiem priekšmetiem (sienām, durvju sliekšņiiem, caurulēm, utt.), kā arī pārejās no viena seguma uz otru (piemēram, no flīzes uz laminātu) paliktu atstarpes. Atstarpju lielums tiek rēķināts pēc lamināta izplešanās temperatūras svārstību un mitruma ietekmē, un tas ir aptuveni 2 mm uz katru metru. Liela mitruma apstākļos (virs 70%) kokšķiedras daļiņas uzbriest un lamināts izplešas. Savukārt, pie zema mitruma procenta un augstas temperatūras (piemēram, apkures sezonas laikā) lamināta grīdas, gluži pretēji, saraujas.

Lamināta ieklāšanas darbi.

Lamināta grīdas paneļus ieklāj, saistot tos tikai savā starpā un nestiprinot pie pamatnes – t.s. „peldošās” grīdas ieklāšana. Mūsdienu lamināta paneļi pamatā aprīkoti ar bezlīmes „click” jeb pašsavienošanās sistēmām, bet šur tur vēl ir pieejami paneļi ar spundes un rievas savienojumu, kas paredz paneļu savstarpēju salīmēšanu.

Pirms ieklāšanas izmēriet telpu un aprēķiniet gar sienu izklājamās pēdējās rindas garumu. Lūdzu, ņemiet vērā, ka atstarpei no katras sienas jābūt apmēram 10 mm. Ja pēdējā rinda iznāk šaurāka par 5 cm, pirmās un pēdējās rindas paneļus jāsazāģē vienādā platumā. Ieklāšanu parasti sāk no kreisā tālākā telpas stūra.

Vispirms pie sienas pielieciet ķīļus vēlamās atstarpes platumā. Tad kreisajā sienas stūrī ievietojiet pirmo paneli. Pie paneļa tālākās malas 30 grādu leņķī pievienojiet nākamo paneli un piespiediet pie grīdas līdz klikšķa atskanēšanai. Tādā pat veidā turpiniet savienot paneļus, līdz nonākat pie gala sienas.

Nākamās paneļu rindas tālākās malas savienojumus jāpārvieto par vismaz 30-40 cm attiecībā pret iepriekšējo rindu, lai panāktu šaha lauciņu izkārtojumu. Tas ir nepieciešams, lai vienmērīgi sadalītu spiedienu uz paneļiem. Ja rindas pēdējais panelis ir piezāģēts, tad šī paneļa atlikušo daļu izmantojiet kā nākamās rindas pirmo paneli, lai saglabātu šaha lauciņu izkārtojumu.

Rindas savā starpā savienojiet tikai tad, kad tās ir pilnas, nemēģinot pie ieklātas rindas pievienot atsevišķus paneļus. Lai to izdarītu, jaunu rindu paceliet 30 grādu leņķi, ievietojat iepriekšējās rindas savienojuma rievā un piespiediet pie grīdas līdz klikšķa atskanēšanai.

Bet Jūs varat rīkoties arī savādāk: vispirms savienot paneļus pie garākajām sānu malām, un tad secīgi tiem pievienot paneļus pie tālākajām malām, maigi uzsitot uz tiem ar āmuru pa iepriekš sagatavotu koka triekni.

Derīgs padoms: Piezāģējot laminātu ap caurulēm, caurumu veidojiet vismaz par 15 mm lielāku nekā caurules diametrs. Šī rezerve nepieciešama lamināta izplešanās kompensācijai. Caurums jāzāģē ar figūrzāģi 45 grādu leņķī.
pop

LAMINĀTA GRĪDU KOPŠANA


Neskatoties uz visām lamināta priekšrocībām, jāatceras, ka lamināta pamatne tomēr ir no kokšķiedras, un tāpēc tas pakļauts visām dažādu šķidrumu iedarbības negatīvām sekām.

Jau lamināta ieklāšanas laikā, it īpaši vietās, kur paredzēta bieža uzkopšana (koridors, virtuve), ieteicams izmantot speciālu hermētiķi paneļu savienojumiem. Šāds hermētiķis paneļus nesalīmēs, bet efektīvi aizsargās pret mitrumu.

Pie mitrās uzkopšanas uzmanīgi sekojiet, lai uz grīdas nepaliktu nosēdumi un peļķes, tādēļ vienmēr rūpīgi izspiediet mazgāšanas drānu vai uzliku. Nepārspīlējiet ar mazgāšanas līdzekļiem – tie var atstāt bālganas pēdas. Lai notīrītu ļoti netīru grīdu, labāk izmantot speciālos lamināta grīdas tīrīšanas līdzekļus – tie palīdzēs likvidēt pēdas pat no marķieriem, vaska krītiņiem, apavu krēmiem vai līmēm. Tīrīt laminātu ar abrazīviem vai sārmus saturošiem tīrīšanas līdzekļiem ir stingri aizliegts.

Viskaitīgākais laminātam ir karsts ūdens. Ja lamināts ir bijis ilgu laiku pilnībā appludināts, tad ieteicams vispirms savākt visu ūdeni, noņemt grīdlīstes un ļaut grīdai žūt apmēram nedēļu. Izmantot fēnus un citās sildierīces nav nepieciešamības. Telpu daudz labāk izvēdinās un izžāvēs caurvējš.

Sekojiet savām mēbelēm: apdarinot krēslu, galdu, gultu kājas ar mīkstiem paliktnīšiem, Jūs pasargāsiet laminātu no skrāpējumiem un ievērojami paildzināsiet tā kalpošanas laiku. Bet ja tomēr lamināta grīdai ir nodarīts bojājums, to var novērst ar speciālu remonta komplektu, vai demontējot grīdu līdz bojātajam panelim un nomainot to ar jaunu.