LAT

PADOMI VINILA GRĪDĀM

pop Vinila grīda ir lieliska alternatīva parketam (īpaši, dārgajam parketam), jo tā ietver linoleja un dabīgā koka grīdas segumu priekšrocības, un tai nepiemīt minēto grīdas segumu trūkumi. Pateicoties savām daudzveidīgajām funcionālajām īpašībām, vinila grīda ir ieņēmusi stabilu vietu visoriģinālāko interjera dizaina risinājumu vidū.

VINILA GRĪDAS SEGUMA STRUKTŪRA


pop

Vinila grīdas seguma ražošanas tehnoloģijas pamatā ir polivinilhlorīda, inerto pildījumu, kvarca smilts un citu sastāvdaļu termiskā sapresēšana.

Lai arī lielākā daļa no uzskaitītajiem komponentiem ir neorganiskas izcelsmes, no tiem izgatavotais segums ir pilnībā nekaitīgs cilvēka veselībai attiecībā uz toksīniem, kas izdalās ieklātas vinila grīdas ekspluatācijas procesā.

Vinila grīdas seguma struktūra ir daudzslāņaina:

 • Apakšējais jeb pamatslānis ir no polivinilhlorīda, kas nodrošina seguma izturību un atrodas tiešā saskarē ar grīdas pamatni.
 • Nākamais slānis ir stiklšķiedra, kas kalpo kā aizsargelements pret iespējamām iekšējām un ārējām grīdas seguma deformācijām.
 • Virs stiklšķiedras atrodas ar kvarcu vai smilti papildināts polivinilhlorīda starpslānis seguma papildus izturībai.
 • Virs starpslāņa ir dekoratīvā plēve dažādu virsmas faktūru – koksnes, akmens, ādas un citu dabīgu materiālu – imitācijai.
 • Visbeidzot augšējā slānī ir caurspīdīga poliuretāna plēve, kas aizsargā grīdas segumu no mitruma, ultravioletajiem stariem, mehāniskiem bojājumiem, dažkārt šo slāni mēdz izgatavot ar reljefu un pretslīdes īpašībām.

VINILA GRĪDAS PRIEKŠROCĪBAS UN TRŪKUMI


Izvēloties vinila grīdas segumu, noderīgi ir zināt gan dotā grīdas seguma priekšrocības salīdzinājumā ar citiem segumiem, gan arī tā trūkumus. Sāksim ar pozitīvajām īpašībām.

pop Vinila grīdas priekšrocības:

 1. Bagātīga dekoru un veidu izvēle, ļoti plaša krāsu palete un virsmas rakstu daudzveidība, kas lieliski noder oriģinālu dizaineru ideju realizācijai interjera noformēšanā.
 2. Vinila grīdas segums ir izturīgs pret nodilumu, skrāpējumiem un nejaušiem triecieniem, kas nodrošina tā ilgstošu ekspluatāciju un nemainīga vizuālā izskata saglabāšanos.
 3. Dažādu dabīgo materiālu imitācija ļauj ieekonomēt uz šo materiālu iegādi, tai pat laikā veiksmīgi saglabājot dabīga materiāla grīdas izskatu un ļaujot brīvi kombinēt ar dažādiem istabas mēbeļu elementiem.
 4. Vinila grīdas mitrumizturība ļauj to ieklāt telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni: vannas istabās, virtuvēs un priekšnamos.
 5. Vinila grīdām ir salīdzinoša vienkārša uzkopšana, kas neprasa nekādu specifisku ķīmisko tīrīšanas līdzekļu izmantošanu – to uzturēšanai pienācīgā izskatā pietiek ar parastu mitro uzkopšanu.
 6. Vinila grīda ir konstruēta tādā veidā, lai šuves starp atsevišķām klājuma daļām būtu praktiski nemanāmas.
 7. Vinila grīdas ieklāšana ir vienkārša, kas ļauj to veikt ātri un pašu spēkiem (jo īpaši, pašlīmējošās flīzes).
 8. Vinila grīdas segums ir komfortabls un ērts – tas ir patīkams uz tausti un neuzkrāj sevī aukstumu, iestājoties ziemas sezonai.
 9. Vinila grīdas segumu ir vienkārši labot, jo remonts neprasa vispārēju grīdas demontāžu, kas, savukārt, ļauj ietaupīt uz izejmateriāliem.

Vinila grīdas trūkumi:

 1. Vinila grīda ir jāieklāj uz labi sagatavotas, tīras un līdzenas pamatnes, tādēļ priekšdarbu veikšana prasa būtiski ilgāku laika periodu. Ja šāda rūpīga priekšsagatavošana netiek veikta, virsmas nelīdzenumi var kļūt par cēloni vinila grīdas priekšlaicīgam nodilumam un pat sabojāšanai.
 2. Lai arī vinila grīdas segums ir nekaitīgs veselībai, par ekoloģiski tīru to saukt nevar. Savas ķīmiskās izcelsmes dēļ vinila grīdas segums izdala toksiskas vielas aizdegšanās gadījumā.
 3. Vecu vinila grīdas segumu ir sarežģīti utilizēt, jo tas laika gaitā nesadalās.
 4. Vinila grīdas kontakts ar dažiem materiāliem negatīvi atsaucas uz tās ārējo izskatu. Viens no šādiem nevēlamiem materiāliem ir gumija, saskarsmē ar kuru vinila grīda izbalo un zaudē savu krāsu. Tādēļ gumijas paklājiņus nedrīkst izmantot vannas istabās ar vinila segumu.


Svarīgi! Izvēloties vinila grīdas segumu, noskaidrojiet preces īpašības un ražotāja tirgus marku. Tas ļaus Jums izvairīties no nevajadzīgām problēmām vinila grīdas turpmākajā ekspluatācijā.
pop

VINILA GRĪDAS SEGUMU VEIDI


Vinila grīdas segumi tiek ražoti 3 veidos – taisnstūra flīzes, ruļļi un laminētās plāksnes.

Izskatīsim katru veidu atsevišķi:

 1. Flīze.
  Vinila flīzes ir 300x600 mm lielas un atkarībā no izgatavošanas materiāla iedalās 2 apašveidos: 1) parastā presētā flīze tiek ražota no vinila un sintētiskiem sveķiem, klāt pievienojot stabilizatorus un plastiskos elementus, tā ir elastīga un viegli sagriežama; 2) kvarca-vinila flīze par 70...80% sastāv no dabīgā kvarca, kas piešķir specifiskas īpašības – neuzsūc mitrumu, nevada elektrisko strāvu neuzsūkšana, ir noturīga pret ķīmisko iedarbību, kvarca-vinila grīdas segumi izcili panes lielas slodzes, tādēļ ir ideāls risinājums telpām ar intensīvu cilvēku kustību.
 2. Rullis.
  Vinila ruļļa platums ir 2 m, garums 15...25 m. Ieklāšanai izmanto speciālu līmi, kas nodrošina seguma blīvu pieļaušanos grīdas pamatnei. Vinila rullis īpaši izdevīgs ieklāšanai telpās ar lielu kvadratūru, būtiski ietaupot ieklāšanas laiku.
 3. Laminētās plāksnes.
  Laminētās plāksnes ir 180x920 mm vai 100x920 mm lieli taisnstūri, kuru virsma imitē koksnes vai akmens virsmas struktūru. Plāksnes var tikt papildinātas ar stiklšķiedras vai filca apakšklāju, kas amortizē seguma saskari ar grīdas pamatni. Vinila laminētās virsmas biezums – 1,5 un vairāk mm.

VINILA GRĪDAS NOSLOGOJUMA KLASES


Vinila grīdas noslogojuma klase ir pamata parametrs, kam pievērš uzmanību grīdas segumu izvēlē. Vinila grīdas segumi pēc noslogojuma pakāpes iedalās:

pop
 • 23.-31. klases
  Ietilpst vinila grīdas segumi ar 2mm biezu aizsargslāni. Šādi segumi paredzēti ieklāšanai sadzīves telpās ar nelielu kustības intenstitāti. Ekspluatācijas ilgums 10...15 gadi.
 • 32.-42. klases.
  Ietver vinila grīdas segumus ar 2.5mm biezu aizsargslāni. Paredzēti ieklāšanai sabiedriskās telpās. Ekspluatācijas ilgums 15...25 gadi.
 • 43. klase.
  Ietver vinila grīdas segumus ar 3mm biezu virsējo aizsargslāni. Paredzēti ieklāšanai telpās ar augstu mehānisko grīdas noslodzi un intensīvu kustību: noliktavās, ražošanas cehos, sporta zālēs u.tml. Šāda tipa vinila grīdas segumiem piemīt paaugstināta elastība, pretslīdes un antistatiskas īpašības. Ekspluatācijas ilgums 20...30 gadi.

VINILA GRĪDAS SEGUMU IEKLĀŠANAS VEIDI


Pēc ieklāšanas veida vinila grīdas segumi iedalās 3 tipos: līmējamie, ar “click” sistēmu aprīkotie un pašlīmējošie.

pop

Līmējamie segumi.


Visekonomiskākie segumi, to ieklāšanai nepieciešama speciālā līme un palīginstrumenti – špakteļlāpstas un gludināmie rullīši.pop

“Click” sistēmas plāksnes.


Aprīkotas ar spundes principa stiprinājumiem, kas pēc izskata atgādina lamināta grīdu stiprinājumus. Ieklāšana ir ļoti ērta, jo neprasa papildus fiksācijas līdzekļus. “Click” sistēmas plāksnes bieži izmanto grīdas apšūšanai intensīvas noslodzes telpās.

pop

Pašlīmējošās vinila grīdas flīzes.


Ieklāšana atvieglota, pateicoties ar aizsargplēvi nosegtam līmes slānim flīzes apakšdaļā. Var ieklāt uz izlīdzinātas grīdas pamatnes uzreiz pēc aizsargplēves noņemšanas. Ciešākai saķerei ar grīdas pamatni ieteicams pēc ieklāšanas virsmu norullēt ar gumijas rulli.

REKOMENDĀCIJAS VINILA GRĪDAS IZVĒLĒ


Vinila grīdas seguma universālais raksturs ļauj to izvēlēties jebkura tipa telpai. Tomēr ir daži ieteikumi, kas var noderēt konkrētā gadījumā:

pop
 • Izvēloties grīdas seguma virsmas struktūru, vēlams ņemt vērā telpas noslodzes intensitāti. Ja tā ir augsta, piemērots būs segums ar raupju virsmas struktūru, ja noslodze ir zema, labāka būs matēta vai glancēta grīdas virsma.
 • Virtuves un viesistabu grīdām ieteicams izmantot “click” sistēmas plāksnes, kas labāk par citiem vinila grīdas veidiem atbildīs un papildinās istabas apdari.
 • Vannas istabās ieteicams vinila flīzes līmēt ar speciālu līmi, kas būtu ūdensizturīga un ar pretsēnīšu iedarbību.


Jebkura vinila grīdas seguma kvalitāte lielākoties ir atkarīga no ražotāja autoritātes grīdas segumu tirgū. Ieteicams pievērst lielāku uzmanību pazīstamiem zīmoliem, nevis firmām, kuru produkcijas kvalitāte rada šaubas. Zemas kvalitātes grīdas segumi ekspluatācijas laikā var izbalēt vai palikt pilnībā bezkrāsaini, deformēties un ātri nolietoties.